Wciągarka ręczna czy elektryczna - którą wybrać?

Wciągarka jest urządzeniem przeznaczonym do wciągania ciężkich przedmiotów. Najczęściej wciągarki montowane są na lawetach i windach oraz w urządzeniach przemysłowych. W zależności od zastosowania i potrzeb do wyboru są wciągarki elektryczne i ręczne. Sprawdźmy, czym różnią się obydwa modele oraz na który wariant warto się zdecydować.
Wciągarka ręczna, czyli jaka?
Wciągarki ręczne zależne są od siły ludzkich rąk, ale dzięki wykorzystaniu zjawisk fizycznych przy pomocy łańcucha potrzebna do ciągnięcia siła jest nieproporcjonalna do ciężaru ładunku. Jest to rozwiązanie znane i używane od wielu lat. Wciągarka ręczna w łatwy i niewymagający dużego wysiłku sposób pozwala wyciągać nawet bardzo ciężkie przedmioty na duże wysokości.
Przeczytaj również: Rodzaje naszywek na odzież
Działanie wciągarki jest bardzo proste – lina nawinięta na wał zakończona hakiem, do którego zaczepiany jest ładunek, napina się na skutek działania napędu i powoduje uniesienie ciężaru. We wyciągarce ręcznej znajduje się system przekładni oraz łańcuch dostosowany do ładunków o masie nieprzekraczającej 3 ton. Na taki model decydują się głównie pasjonaci majsterkowania – jest to podstawowe wyposażenie każdego przydomowego warsztatu.
Przeczytaj również: Jak działa i gdzie znajduje zastosowanie wciągarka linowa elektryczna?
Wyciągarki ręczne są niezależne od dostępu do sieci elektrycznej, a więc idealnie sprawdzają się w terenie, na przykład, gdy auto ugrzęźnie w błocie. Wciągarki ręczne dostępne są w asortymencie sklepu internetowego Sprzęt-tor. Kupując wciągarkę ręczną, warto pamiętać, że współczynnik uciągu powinien wynosić 1,5 w stosunku do masy auta.
Przeczytaj również: Czym różni się folia pre-stretch od klasycznej folii stretch?
Automatyczna wciągarka elektryczna
Mechanizm działania wciągarki elektrycznej jest zbliżony do rozwiązań stosowanych we wciągarkach ręcznych. Podstawową różnicą jest napęd, który działa dzięki energii elektrycznej. Oznacza to, że proces ciągnięcia odbywa się bez udziału ludzkich rąk, a do sterowania wciągarką służy pilot. Wciągarki elektryczne są powszechnie wykorzystywane w przemyśle, na halach magazynowych oraz w warsztatach samochodowych. Często służą do wyciągania całych bloków silnika z samochodów i dokonywania drobnych napraw. Wciągarki elektryczne nie będą działać bez dostępu prądu, dlatego głównie wykorzystywane są stacjonarnie. Wciągarki elektryczne mają dodatkowe wyposażenie, czyli silnik, pulpit sterowania, a także różne zabezpieczenia, na przykład hamulce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana