Kim jest kierownik kancelarii tajnej i za co odpowiada?

Spis treści
- Obowiązki wynikające z ustawy o ochronie informacji niejawnych
- Współpraca z pełnomocnikiem ochrony
- Kompetencje kierownika kancelarii tajnej
Kierownik kancelarii tajnej to osoba odpowiedzialna za przetwarzanie informacji niejawnych o klauzuli "tajne" lub "ściśle tajne" w jednostkach organizacyjnych. Funkcjonowanie kancelarii tajnych zostało usankcjonowane w ustawie o ochronie informacji niejawnych z 5 sierpnia 2010 roku. W artykule przedstawimy, jakie są obowiązki kierownika kancelarii tajnej oraz jakie kompetencje musi posiadać.
Obowiązki wynikające z ustawy o ochronie informacji niejawnych
Zgodnie z zapisami ustawy, kierownik jednostki organizacyjnej, w której są przetwarzane informacje niejawne o klauzuli "tajne" lub "ściśle tajne", tworzy kancelarię, która dalej zwana jest kancelarią tajną. Kierownik utworzonej kancelarii tajnej jest odpowiedzialny za zapewnienie właściwego funkcjonowania tejże kancelarii oraz dbałość o przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony informacji niejawnych. Do jego zadań należy również sprawowanie kontroli nad przetwarzaniem tego rodzaju informacji oraz nadzór nad ich bezpieczeństwem.
Współpraca z pełnomocnikiem ochrony
Kierownik kancelarii tajnej współpracuje z pełnomocnikiem ochrony, który jest odpowiedzialny za opracowanie sposobu i trybu przetwarzania informacji niejawnych o klauzuli "poufne" lub "dokumenty zastrzeżone" w podległych mu komórkach organizacyjnych. Wspólnie z pełnomocnikiem ochrony, kierownik kancelarii tajnej zatwierdza opracowane metody oraz dba o ich stosowanie we właściwych jednostkach. Dzięki tej współpracy, kierownik kancelarii tajnej może skupić się na swoich obowiązkach związanych z ochroną informacji niejawnych.
Kompetencje kierownika kancelarii tajnej
Aby móc pełnić funkcję kierownika kancelarii tajnej, osoba ta musi mieć odpowiednie kompetencje oraz wiedzę z zakresu ochrony informacji niejawnych. Wymagane są umiejętności organizacyjne, zarządzanie personelem oraz znajomość przepisów prawnych dotyczących ochrony informacji niejawnych. Ponadto, kierownik kancelarii tajnej, w której utworzeniu pomóc może firma 4Tel Partner z Warszawy, powinien mieć doświadczenie w pracy z tego rodzaju informacjami oraz umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji w sytuacjach wymagających zachowania szczególnej ostrożności.
Warto zaznaczyć, że rola kierownika kancelarii tajnej jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa państwa oraz ochrony informacji niejawnych. Dlatego też, osoba pełniąca tę funkcję musi być odpowiednio przygotowana i kompetentna, aby sprostać wyzwaniom związanym z tym stanowiskiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Agnieszka Monies-Mizera Tłumacz przysięgły jęz.angielskiego
Tłumacze przysięgli woj. lubelskie20-045 Lublin, gen. Bema 1 lok. 19
-
Wratislavia Translation House Sp. z o. o.
Tłumacze przysięgli woj. dolnośląskie53-333 Wrocław, Powstańców Śląskich 28/30