Kiedy najlepiej kupować opał?
W okresie jesienno -zimowym musimy zadbać w naszym klimacie o ogrzewanie domów i mieszkań. Nie znaczy to jednak, że możemy zacząć myśleć o tym dopiero wraz z nadejściem chłodu. Na ogół znacznie wcześniej warto bowiem przygotować opał, zarówno ze względów ekonomicznych, jak i z powodu efektywności grzewczej. Z naszego artykułu dowiesz się, kiedy najlepiej kupować opał.
Zadbaj o stan domowego budżetu
Jedną z ważniejszych kwestii, jaką bierze się pod uwagę przy zakupie opału jest jego cena. W dzisiejszych czasach, kiedy obserwujemy wysokie podwyżki, dla wielu użytkowników ma to kluczowe znaczenie. Nie znaczy to jednak, ze należy kupować tani opał niewiadomego pochodzenia, przyniesie to bowiem więcej szkody niż pożytku. Istnieje znacznie lepszy sposób, aby zaoszczędzić, co potwierdza ekspert od nowoczesnych systemów grzewczych ze sklepu 499.pl.
Aby zaoszczędzić na opale, warto wiedzieć, kiedy najlepiej go kupić. Z pewnością nie należy odkładać inwestycji do jesieni. Wraz z nadejściem sezonu grzewczego, cena opału na ogół wzrasta. Tymczasem wiosna i lato to czas, kiedy można liczyć nawet na kilkunastoprocentową różnicę w cenie. Przy zakupie dużej ilości opału będzie to miało realny wpływ na stan domowego budżetu, wyjaśnia nasz rozmówca.
Zapewnij sobie efektywność grzewczą
Drugą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę jest efektywność grzewcza, a także sprawność pieców. Opał o odpowiednim poziomie wilgotności to gwarancja dobrych parametrów grzewczych, a także bezpieczeństwo dla pieców centralnego ogrzewania. Wynika to z faktu, że w trakcie palenia część energii przeznaczana jest do odparowania wody, a co więcej wytwarza się duża ilość sadzy, która nie tylko obniża parametry spalania, ale ma także negatywny wpływ na urządzenie grzewcze i przewody kominowe. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby przeznaczone do ogrzewania paliwo było suche. Dotyczy to przede wszystkim drewna, którego poziom wilgotności powinien kształtować się w granicach od 12 do 20%, a także ekogroszku, który ma najlepsze parametry, jeśli jego wilgotność nie przekracza 12%. Z tego powodu opał najlepiej kupować wczesną wiosną i początkiem lata, panują wtedy bowiem korzystne warunki atmosferyczne. Wysokie temperatury na zewnątrz i niski poziom opadów, pozwolą opałowi podeschnąć.
Zarówno ze względów ekonomicznych, jak i w celu zachowania najlepszych parametrów spalania, zakup opału najlepiej zaplanować na wiosnę i lato. Będzie on wtedy nie tylko tańszy, ale także zyska możliwość podeschnięcia przed sezonem grzewczym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana