Jakie są rodzaje suszarek laboratoryjnych?
Na sprzęt laboratoryjny składa się wiele elementów wyposażenia i różnych urządzeń ułatwiających na co dzień pracę osobom działającym w rozmaitych branżach od farmacji po budownictwo. Wśród szczególnie przydatnych znajdują się także suszarki laboratoryjne pozwalające na szybkie uzyskanie i późniejsze utrzymanie odpowiedniej do poszczególnych zadań temperatury. W zależności od potrzeb można zdecydować się na różne typy.
Co trzeba wiedzieć o suszarkach laboratoryjnych?
Wiele procesów przeprowadzanych w laboratoriach wymaga stworzenia warunków do odparowania wody z rozmaitych substancji lub powierzchni, a także utrzymywania temperatury w ściśle określonym przedziale przez dłuższy czas czy nagrzewania dowolnych materiałów. Będzie to konieczne zarówno przy suszeniu szkła laboratoryjnego czy wszelkiego rodzaju akcesoriów, jak i przy przeprowadzaniu różnego rodzaju testów i badań od odporności termicznej przez suszenie roślin po oznaczanie masy suchej substancji. Sposobem na uzyskanie takich rezultatów będzie skorzystanie z odpowiedniej suszarki laboratoryjnej. Urządzenia tego rodzaju są projektowane tak, by ich użytkowanie było w pełni bezpieczne mimo nierzadko bardzo wysokich temperatur utrzymywanych w ich komorze. Dla łatwego sterowania i precyzyjnego uzyskiwania wymaganych parametrów w koniecznym zakresie wyposaża się je w wygodne panele kontrolne oraz zaawansowane czujniki i regulatory.
Przeczytaj również: Czym różni się termometr ze szlifem od rurkowego?
Jakie są podstawowe typy suszarek laboratoryjnych?
Kluczowe rozróżnienie w przypadku suszarek laboratoryjnych polega na podziale na urządzenia z grawitacyjnym obiegiem powietrza (konwekcją naturalną), wymuszonym obiegiem powietrza, a także suszarki próżniowe. Niezależnie od tego suszarki są oferowane w różnych rozmiarach komór (pojemnościach), które mogą być przedzielone półkami w sposób odpowiadający potrzebom występującym przy konkretnym zastosowaniu. Suszarki laboratoryjne mają też rozmaite moce od kilkuset do kilku tysięcy watów. Stosuje się w nich też różny system drzwi – pojedynczych albo podwójnych, a ponadto pełnych lub z oknem, a także odmienne systemy ich otwierania. Istotne są osiągane poziomy temperatury oraz dokładności jej regulacji. Liczy się liczba możliwych do zdefiniowania programów czy ustalenia czas pracy albo sposobu zwiększania temperatury. W niektórych przypadkach w grę wchodzą też różne parametry, jeżeli chodzi o czas, w jakim możliwe jest osiągnięcie temperatury maksymalnej. Firma WAMED z Warszawy oferuje szeroki wybór suszarek laboratoryjnych własnej produkcji.
Przeczytaj również: Jaką suszarkę do szkła laboratoryjnego wybrać?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana