Jakie są rodzaje profili do suchej zabudowy?
Sucha zabudowa to coraz popularniejsza metoda wykańczania wnętrz, ze względu na szybkość prac oraz stosunkową łatwość montażu. Byśmy jednak mogli z niej skorzystać, musimy prawidłowo dobrać różnego rodzaju profile, które stanowią szkielet konstrukcji. W tym artykule przyglądamy się bliżej wspomnianym komponentom, podpowiadając ci, gdzie powinieneś zainstalować każdy z nich.
Definicja profili UW oraz CW
Najprościej rzecz ujmując, dzięki tym rodzajom profili możliwe jest postawienie ścian działowych. Producenci wykonują je z wysokiej jakości stali, co ma zagwarantować dużą wytrzymałość przez wiele lat. Na rynku znajdziemy różne ich szerokości, takie jak 55,75 oraz 100 milimetrów. Wybór konkretnej uzależniony jest od pożądanej grubości przegrody, gdzie im grubsza ściana, tym szerszy profil należy zakupić. Typ UW montuje się pionowo, przykręcając każdy z profili do sufitu oraz podłogi. W ten sposób otrzymujemy swego rodzaju ramę, zapewniającą stabilność całej konstrukcji. Następnie przychodzi czas na odmianę CW, instalowaną poziomo. Konkretnie profile takie przykręca się do wcześniej zamontowanych modeli UW, by stworzyć szkielet. To właśnie do nich następnie przytwierdzane są płyty gipsowe, przy pomocy dedykowanych wkrętów. Dodatkowo profile CW umożliwiają rozprowadzenie instalacji elektrycznej, hydraulicznej czy przewodów wentylacyjnych.
Specyfika profili CD oraz UD
Nie ulega wątpliwości, że oprócz ścian działowych, budynek musi posiadać również eleganckie i wytrzymałe sufity. W suchej zabudowie są one podwieszane i podobnie jak w przypadku przegród, tworzą je płyty gipsowe bądź gipsowo-kartonowe. Do ich przytwierdzenia potrzebujemy kolejnych dwóch kategorii stalowych profili, oferowanych między innymi przez firmę LogBud z Białegostoku. Zacząć należy tu od odmiany CD, gdyż to ona stanowi podstawę konstrukcji nośnej. Modele tego typu montuje się bezpośrednio do stropu, by osiągnąć niezbędną stabilność i wytrzymałość. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza przy pomieszczeniach o ogromnej powierzchni, gdyż mamy wówczas do czynienia ze stosunkowo dużym ciężarem sufitu. Z kolei profile CD, składają się na poziomą część budowanej konstrukcji. Przytwierdzane są w poprzek wcześniej omówionych modeli UD, dzięki czemu otrzymujemy gotowy szkielet o wymaganych parametrach. Takie ułożenie zapewnia równomierne rozłożenie obciążeń, możliwe staje się więc przykręcenie zakupionych wcześniej płyt. O ile wszystkie profile zostały właściwie dobrane i rozlokowane, suchą zabudowę możemy uznać za gotową.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana