Jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
Upadłość konsumencka to proces prawny, który umożliwia osobom prywatnym, które nie są w stanie spłacić swoich długów, uzyskanie częściowego lub całkowitego ich umorzenia. W Polsce upadłość konsumencka jest coraz częściej wybierana przez osoby zadłużone, które nie widzą innego wyjścia z trudnej sytuacji finansowej. Warto jednak zastanowić się, jakie są konsekwencje tego procesu, zanim zdecydujemy się na taki krok.
Co warto wiedzieć przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej?
Najważniejszą konsekwencją ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest wpływ na zdolność kredytową osoby upadłej. Po ogłoszeniu upadłości, informacja ta zostaje wpisana do rejestru dłużników, takich jak Krajowy Rejestr Długów (KRD) czy Biuro Informacji Kredytowej (BIK). W efekcie osoba ta będzie miała znaczne trudności z uzyskaniem kredytu czy pożyczki w przyszłości. Co więcej, wpis do rejestru dłużników utrzymuje się przez okres 10 lat od momentu zakończenia postępowania upadłościowego, co oznacza długotrwałe ograniczenie w dostępie do usług finansowych.
Przeczytaj również: Co reguluje prawo opiekuńcze?
Upadłość konsumencka może również wpłynąć na życie zawodowe i społeczne osoby upadłej. Orzeczenie sądowe powoduje bowiem powstanie rozdzielności majątkowej między małżonkami. Ponadto osoba ogłaszająca upadłość konsumencką może napotkać na trudności w znalezieniu pracy, gdyż potencjalni pracodawcy mogą uznać taką osobę za mniej wiarygodną finansowo. Warto więc dobrze przemyśleć chęć ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Prawnik z Wrocławia może pomóc Ci przeanalizować Twoją sytuację.
Przeczytaj również: Jakie usługi świadczy kancelaria adwokacka?
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej może również prowadzić do utraty części majątku osobistego. W ramach postępowania upadłościowego sąd może orzec przepadek majątku niewyłączonego z egzekucji, co oznacza, że dłużnik może stracić swoje mienie, które zostanie przeznaczone na spłatę wierzycieli. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre przedmioty są wyłączone z egzekucji, takie jak przedmioty codziennego użytku czy środki na utrzymanie. Ponadto, w przypadku upadłości z możliwością spłaty części długów, dłużnik może zachować część swojego majątku, pod warunkiem regularnego wywiązywania się ze spłaty ustalonego przez sąd planu spłat.
Przeczytaj również: Czy sąd może zmienić karę za wykroczenie?
Mimo że upadłość konsumencka może być rozwiązaniem dla osób zadłużonych, warto zastanowić się nad jej konsekwencjami przed podjęciem decyzji. Należy pamiętać, że wpływ na zdolność kredytową, ograniczenia w życiu zawodowym i społecznym oraz oddziaływanie na majątek osobisty mogą wpłynąć na życie osoby upadłej przez długie lata.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana