Jakie badania musi przejść pracownik biurowy przed zatrudnieniem?
Każda osoba, zanim zacznie pracować w oparciu o umowę o pracę, ma obowiązek wykonać wstępne badania u lekarza medycyny pracy. Obowiązek ten jest zapisany w Kodeksie pracy oraz Rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 roku. Dokładny zakres wykonywanych badań jest zależny od charakteru wykonywanej pracy oraz od tego, z jakimi zagrożeniami się ona wiąże. Jakie badania będziesz musiał wykonać, zanim rozpoczniesz pracę?
Zakres badań przed rozpoczęciem pracy biurowej
Każdy nowy pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, musi otrzymać od swojego pracodawcy skierowanie na wstępne badanie lekarskie. Na skierowaniu wpisana jest nazwa obejmowanego stanowiska oraz związane z jego wykonywaniem zagrożenia i czynniki niebezpieczne dla zdrowia. Takie skierowanie jest podstawą dla lekarza medycyny pracy do skierowania Cię na odpowiednie badania lekarskie.
Przeczytaj również: Jak wyglądają badania przydatności do pracy?
Jak tłumaczy nasz rozmówca z Prywatnego Ośrodka Leczniczego Medis w Katowicach:
W przypadku pracy biurowej istotnych zagrożeń dla zdrowia jest stosunkowo niewiele. Jedyny poważny problem dotyczy długotrwałej pracy przy komputerze. Z tego względu w trakcie badania wstępnego pacjent oprócz standardowego badania lekarskiego, obejmującego wywiad oraz badania laboratoryjne, m.in. morfologię i badanie moczu, musi wykonać także badanie okulistyczne. Jest ono ważnym elementem, na podstawie którego można wydać oświadczenie o zdolności do wykonywania pracy.
Cele badań wstępnych u lekarza medycyny pracy
Głównym celem wykonywania badań wstępnych w ramach medycyny pracy jest potwierdzenie zdolności do wykonywania danej pracy, w tym przypadku pracy biurowej. Główne przeciwskazania do wykonywania tego konkretnego rodzaju pracy są oczywiście związane z wadami wzroku. Dlatego pacjent w przypadku stwierdzenia wady wzroku, niezależnie od tego, czy jest to krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm, dostaje od lekarza zaświadczenie zezwalające na podjęcie pracy, pod warunkiem wyrobienia odpowiednich okularów, które będą tę wadę korygowały. Oprócz tego otrzyma także od lekarza zalecenia, w jaki sposób chronić swój wzrok w pracy, żeby wada się nie pogłębiała. Okulista na pewno zaleci Ci wykonywanie sobie w trakcie pracy krótkich przerw, podczas których nie będziesz się wpatrywał w ekran monitora.
Przeczytaj również: Jakie usługi oferuje lekarz medycyny pracy?
Przeczytaj również: Jakie badania powinni wykonywać sportowcy?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana