Jak przywrócić płynność finansową przedsiębiorstwa?

Zarządzanie firmą nie należy do najłatwiejszych zadań. Przedsiębiorca nie powinien skupiać się tylko i wyłącznie na zyskach, ale także na wydatkach i bieżącej kontroli płynności finansowej. Brak płynności nie pozwoli firmie dalej prosperować, a jej utrata może doprowadzić nawet do upadłości przedsiębiorstwa, dlatego warto wiedzieć, jak przywrócić oraz zwiększyć płynność finansową firmy.
Jakie są przyczyny utraty płynności finansowej przedsiębiorstwa?
Do zachwiania równowagi finansowej mogą doprowadzić kontrahenci, którzy nieterminowo regulują swoje zobowiązania wobec przedsiębiorstwa, nieumiejętne zarządzanie przedsiębiorstwem, brak kontroli nad wydatkami, zwolnienia pracowników, zakończenie współprac z kontrahentami czy wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności. Nawet połowa polskich przedsiębiorstw boryka się z problemami finansowymi, które przy braku jakichkolwiek działań mogą doprowadzić do upadłości przedsiębiorstwa. Systematyczna kontrola płynności finansowej jest niezwykle ważna i pozwala w porę podjąć odpowiednie działania prawne.
Skuteczne sposoby na przywrócenie płynności finansowej
Istnieje kilka metod, które pozwolą przywrócić płynność finansową przedsiębiorstwa. Jedną z nich jest systematyczna kontrola i monitoring przychodów oraz wydatków. Jak zauważa radca prawny z kancelarii Legal Liability w Łodzi:
Wielu przedsiębiorców skupia się głównie na zyskach, rozwoju firmy i bieżących sprawach, natomiast zapomina o zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa, co jest bardzo ważne. Systematyczna obserwacja finansów pozwoli szybko wykryć problemy z płynnością finansową.
Aby zabezpieczyć przedsiębiorstwo przed ewentualnym ryzykiem niewypłacalności kontrahenta, warto zastosować przedpłatę, która jest dużo korzystniejsza niż wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności. Dodatkowo kontrahenci często nie wywiązują się z terminowych wpłat. Bardzo często jest tak, że im dłuższy czas oczekiwania na zapłatę, tym mniejsze szanse na odzyskanie pieniędzy. Dlatego ważny jest monitoring upływających terminów płatności i informowanie kontrahentów o przekroczonym terminie oraz obowiązku natychmiastowej zapłaty. Przed rozpoczęciem współpracy, zawsze warto weryfikować kontrahenta, gdyż pozwoli to uchronić się przed potencjalnym oszustem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Tłumacz przysięgły języka niemieckiego Ewa Szymczyk-Dziędziewicka
Tłumacze przysięgli woj. dolnośląskie53-332 Wrocław, Powstańców Śląskich 5 lok. 702
-
Profi-Lam Identyfikatory Smycze Reklamowe i Akcesoria Do Identyfikacji
Identyfikacja - akcesoria, sprzęt woj. mazowieckie00-195 Warszawa, Słomińskiego 17 lok. 8