Jak działają płatności NFC?

NFC (Near Field Communication) to nic innego jak możliwość bezprzewodowej komunikacji między urządzeniami znajdującymi się blisko siebie. Technologia ta została wprowadzona do użytkowania w pierwszych latach XXI wieku. Na początku najczęstszym jej zastosowaniem były karty identyfikacyjne używane w celu dostępu na przykład do biur lub garaży. Z czasem jednak system NFC zaczął być wykorzystywany do obsługi płatności zbliżeniowych.
Jak działają płatności zbliżeniowe?
Płatność zbliżeniowa to w skrócie transakcja, która nie wymaga fizycznego kontaktu między urządzeniem (smartfonem lub smartwatchem) a terminalem płatniczym. Polega ona głównie na zbliżeniu swojego urządzenia obsługującego moduł NFC do terminala, po czym transakcja zostaje natychmiast dokonana. Aby płatność zbliżeniowa przebiegła bezproblemowo i prawidłowo, zwykle należy trzymać telefon lub zegarek w odległości około 5 cm od czytnika.
Kiedy rozpoczynana jest płatność zbliżeniowa (którą inicjuje klient, trzymając lub zbliżając urządzenie mobilne do terminala płatniczego), technologia NFC zaczyna działać. Korzystając z częstotliwości RFID na poziomie 13,56 MHz, czytnik z obsługą NFC i smartfon przekazują sobie nawzajem zaszyfrowane informacje, aby dokończyć płatność. To wszystko zajmuje raptem kilka sekund.
Jak stwierdza nasz rozmówca, pracownik Banku Spółdzielczego w Poznaniu: Płatności NFC są bardzo popularne, ponieważ są zbliżeniowe, szyfrowane i bardzo bezpieczne. Mogą zatem przyspieszyć proces realizacji transakcji. Dodatkowo jest to bardzo wygodna forma płatności, ponieważ nie wymaga zabierania ze sobą tradycyjnego portfela na każde wyjście na zakupy. Często pozwala zapłacić za zakupy, kiedy po prostu zapomnimy pieniędzy.
Bezpieczeństwo płatności NFC
To, co wyróżnia płatności zbliżeniowe NFC, to ich dwukierunkowe szyfrowanie. Dzięki niemu płatności mobilne są o wiele bezpieczniejsze niż płacenie kartą debetową — niezależnie od tego, czy kartę wkładamy do terminala, czy po nim przesuwamy. Informacje o transakcji i karcie, z której jest ona dokonywana, są szyfrowane po wysłaniu do terminala płatniczego, a także wymagają autoryzacji z urządzenia mobilnego.
Po zweryfikowaniu informacje o transakcji są przekazywane do terminala NFC z losowo wygenerowanym jednorazowym kodem, który jest wysyłany do sprzedawcy zamiast danych karty debetowej klienta. Dodatkowym zabezpieczeniem jest to, że czytniki płatności NFC łączą się jednocześnie tylko z jednym urządzeniem płatniczym. Dzięki temu nie ma żadnego zagrożenia, że klient przypadkowo zapłaci za zakup innej osoby, która znajduje się w pobliżu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Prolab Jacek Podufalski
Laboratoria - wyposażenie woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Częstochowska 30
-
Spółdzielnia Pracy Elektroniki i Informatyki ETA
Komputery - sprzęt, akcesoria woj. wielkopolskie60-541 Poznań, Szczepanowskiego 6
-
Darekradio Dariusz Przepióra
Radiokomunikacja - sprzęt, usługi woj. mazowieckie02-775 Warszawa, Alternatywy 6 lok. UD-2