Jak działa prądownica wodna?

Opanowanie zarzewia ognia wiąże się z koniecznością zastosowania takiego środka gaśniczego, który będzie w stanie skutecznie zmniejszyć temperaturę płonących i zagrożonych zajęciem się ogniem powierzchni, a także eliminujących ich kontakt ze znajdującym się w powietrzu atmosferycznym tlenem. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest korzystanie z wody, które jednak musi być podawana przy pomocy odpowiedniego sprzętu, w tym prądownicy.
Czym są prądownice wodne?
Prądownica to element, który stanowi zakończenie linii gaśniczej i pozwala na ukierunkowanie strumienia wody w sposób, który umożliwi optymalne wykorzystanie wody, przyczyniając się do szybszego ugaszenia ognia. Najważniejszym zadaniem prądownicy wodnej jest takie ukształtowanie strumienia, by podawana woda mogła zostać rozbita na taką ilość cząsteczek, która zmaksymalizuje odbiór energii przez szybkie odparowanie. Stosowane prądownice wodne są zbudowane tak, by rozpraszać prąd gaśniczy do postaci, która najwydajniej doprowadzi do szybkiej zamiany w parę wodną. Prądownice są wytwarzane w odmianach prostych, idealnych w sytuacjach, gdzie potrzebny jest strumień zwarty, a także wersjach z prądem rozproszonym, dającym możliwość uzyskania większego kąta rozproszenia, a więc pokrycia większego obszaru płonącego materiału. Dostępne są także prądownice, które oferują możliwość zmiany stopnia rozproszenia od strumienia zwartego, przez rozproszony aż po dający efekt parasolowy. Prądownice występują również w różnych średnicach, co przy podłączeniu do węży strażackich o określonym przekroju daje strumień z rozmaitymi ciśnieniami i wydajnościami w zależności od potrzeb prowadzonej akcji gaśniczej.
Dlaczego warto korzystać z prądownic z regulacją strumienia?
Zaletą korzystania z prądownic oferujących możliwość regulowania strumienia, takich jak prądownice hydrantowe oferowane przez firmę Bogdan Gil jest uzyskanie większej ilości opcji, jeżeli chodzi o technikę gaszenia. W przypadku ustawienia dającego strumień skupiony będzie to omiatanie, a więc prowadzenie wody po trajektorii zbliżonej kształtem do koła, jak również uderzanie prądem gaśniczym w powierzchnię podłoża i sufit, dzięki czemu strumień przypomina sinusoidę. Dla ustawienia na strumień rozproszony można dodatkowo uzyskać możliwość stosowania krótkiego pulsu pomagającego w chłodzeniu gazów pożarowych, a także długiego pulsu, sprawdzającego się w wyższych pomieszczeniach. Prądownica ze strumieniowaniem rozproszonym da też możliwość wykonania tzw. główkowania oraz malowania, jak również omiatania i użycia prądu zwartego o dużej wydajności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana