Co rozumieć pod pojęciem białej rdzy?
Układy wykonane z blachy, w których przepływa lub stoi woda, są narażone na wiele szkodliwych czynników, takich jak różnego rodzaju osady. Wśród nich znajduje się tzw. biała rdza, która najczęściej pojawia się w układach chłodzenia i stanowi niemałe zagrożenie dla ich trwałości. Wszelkie osady są bowiem szkodliwe i mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie całego systemu. Kiedy więc występuje biała rdza i jak sobie z nią radzić? Sprawdźmy.
Biała rdza – co to takiego?
Biała rdza to rodzaj korozji, który pojawia się na ocynkowanych elementach. Powstaje najczęściej w wyniku narażenia cynku na działanie wilgoci, zanim wytworzy się na jego powierzchni specjalna powłoka ochronna. Biała korozja może się również pojawić, gdy element konstrukcji nie będzie dobrze zabezpieczony lub gdy warstwa cynku nie została naniesiona w odpowiedni sposób. Ponadto przyczyną może być też niezachowanie odpowiednich parametrów fizykochemicznych wody obiegowej, która znajduje się w układzie, przez co negatywnie wpływa na stan powierzchni jego wewnętrznych ścianek.
Gdzie występuje biała rdza?
Aby uniknąć niebezpieczeństwa związanego z występowaniem białej rdzy w różnych układach, warto korzystać z usług renomowanych firm zajmujących się korekcją oraz kontrolingiem wody, takich jak Marcor. Biała korozja może bowiem występować między innymi w układach chłodzenia, takich jak wieże chłodnicze i wyparne czy skraplacze amoniaku pracujące w systemach z odparowaniem wody oraz natryskiem, w których bardzo często stosuje się ocynkowaną stal.
Jak radzić sobie z białą korozją?
Najlepszym sposobem na radzenie sobie z występowaniem białej rdzy na ocynkowanych elementach jest bieżąca kontrola jakości przepływającej w nich wody. Zachowanie jej odpowiedniego składu chemicznego jest bardzo istotne, aby różne układy (np. chłodzenia) pracowały w odpowiednich warunkach i były chronione przed uszkodzeniami. Uzdatnianie wody chłodniczej ma więc ogromne znaczenie, ponieważ korozja jest bardzo szkodliwym czynnikiem.
W tym celu wykorzystywane są specjalne środki chemiczne, takie jak FOSPAS Zn lub POLIFOSFOMAR przeznaczone do instalacji chłodniczych, wieży chłodniczych oraz skraplaczy natryskowo-wyparnych wykonanych ze stali ocynkowanej. Ich działanie polega na wytworzeniu pasywnej warstwy tlenku i węglanu cynku na powierzchni cynku, która zapobiega osadom oraz jest odporna na korozję w środowisku wody obiegowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana