Co dzieje się z makulaturą po oddaniu jej do skupu?

Oddanie zużytego papieru do skupu makulatury umożliwia ponowne wykorzystanie go do produkcji nowych rzeczy. Moment oddania papieru na skup to z reguły ostatnia czynność, jaka interesuje nas jako konsumenta. Warto jednak wiedzieć, jaką drogę przechodzi makulatura, zanim trafi ponownie do obiegu produkcyjnego.
Procesy, jakim poddawana jest makulatura
Droga, jaką przechodzi makulatura po oddaniu jej do skupu nie jest krótka. Wbrew pozorom dość często zdarza się, że kilkadziesiąt kilogramów papieru po przejściu odpowiednich procesów "zamienia się" w niewielką część surowca, który można powtórnie wykorzystać w procesie produkcyjnym. Skup makulatury, jakiego konsumenci mogą dokonać chociażby w takich miejscach jak Orion Recycling to dopiero pierwszy etap. Cały zgromadzony papier dostarczany jest następnie do specjalnego przetwórczego zakładu, w którym dokonuje się mieszania makulatury z gorącą wodą, a następnie rozwłókniania. Kolejny krok to wstępne oczyszczenie i odbarwienie papieru.
Tak przygotowany surowiec poddawany jest następnie oczyszczaniu, do którego wykorzystuje się m.in. sita i tzw. hydrocyklony (urządzenia umożliwiające oddzielenie składników). Na tym jednak droga makulatury ku drugiemu życiu się nie kończy! Zawiesina celulozowa, która została wstępnie oczyszczona, poddawana jest znowu odbarwieniu i bieleniu. W procesie tym wykorzystuje się specjalistyczne środki chemiczne. Po tej czynności zawiesina poddawana jest zagęszczeniu i magazynuje się ją w wieżach magazynowych masy makulaturowej. Co ciekawe, odpady z celulozy mogą być poddawane recyklingowi nawet do 4 razy. Dlaczego warto oddawać makulaturę do skupu?
Co można oddać na makulaturę i dlaczego warto to robić?
Zalegające w domach i biurach sterty makulatury nie są nam przydatne, a oddanie ich do skupu przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Recykling makulatury umożliwia ponowne wykorzystanie papieru, dzięki czemu zmniejszamy ilość pozyskiwanego drewna, a także ilości śmieci na wysypiskach. Na makulaturę możemy swobodnie oddać takie rzeczy jak gazety, kartki (te zadrukowane i zapisane bądź czyste), magazyny, katalogi, ulotki, zbędne książki czy zeszyty. Skup makulatury na Śląsku przyjmie także papier pakowy, kartony i tekturowe opakowania. Warto wiedzieć, że nie możemy oddawać na makulaturę takich rzeczy, jak: podpaski, chusteczki higieniczne, pieluchy, kartony po napojach czy mleku, zafoliowany i lakierowany papier. Nie zostanie przyjęty też papier zatłuszczony. Jeśli jednak w piwnicy, domu czy biurze mamy duże ilości zalegającej makulatury, warto ją oddać do skupu, za co otrzymamy dodatkowe pieniądze i zadbamy o środowisko, które współcześnie jest w bardzo kiepskim stanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Labtechne Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Geologia, geofizyka - usługi woj. dolnośląskie59-900 Łagów, Szkolna 9 b
-
Alfa Audit & Advisory Sp. z o.o.
Audyt - usługi woj. mazowieckie00-867 Warszawa, al. Jana Pawła II 29
-
Dasaj Technika Diamentowa Firma Budowlana Dorota Sitek
Beton - wiercenia, cięcia woj. mazowieckie03-579 Warszawa, Kraśnicka 8